Menu

Ako súvisí závisť s potenciálom?

Závisť nám toho chce povedať oveľa viac než len to, že sme neprajným človekom, ktorý nedožičí druhým úspech, slávu, obdiv, uznanie, harmóniu

Dĺžka čítania
3 min.

fotka_janabalazova

Poznáte to. Žijete si vo svojej pohode a zrazu vám padne pohľad na niekoho, kto váš vnútorný pocit zmení na spaľujúci nepokoj. Vidíte jeho úspechy, schopnosti, talent. Zdá sa vám, že ten „niekto“ má s absolútnou ľahkosťou všetko, o čom vy len snívate alebo o čom si ani len snívať nedovolíte. Úplne vás pohltila závisť.

71dfe1_70fac8013eaf4f2e9859b34a56dc3e23_mv2

Temná stránka závisti

Závisť dokáže otupovať zmysly i úsudok. Závisť nemá srdce. Mobilizuje v nás našu vnútornú zlobu a mieri ju rovno na vinníka týchto nepríjemných pocitov – na toho, kto má to, čo my nemáme. V tej chvíli, keď sme pod jej nadvládou, by sme si najviac želali, aby tá osoba ani neexistovala. Želáme si jej neúspech či zlyhanie.

Keď vyprchá moc závisti a podarí sa nám z nej trochu vytriezvieť, cítime sa zle. Trestáme sa hanbou a pocitom viny. Opovrhujeme touto našou tienistou stránkou a nenávidíme sa za to. Odsúdime sa a vnútorne si prispejeme do zbierky dôvodov, prečo si úspech a radosť v živote nezaslúžime. Ako by sme aj mohli, keď sme takí závistliví?!

71dfe1_83837f9acab643328cb39770a94ad6f2_mv2

Viacvrstevnosť závisti

Čo keby som vám teraz povedala, že premýšľať o závisti iba ako o negatívnej a nežiaducej kvalite, nie je tak celkom objektívne? Pravda by to bola len vtedy, ak by sme vychádzali zo zdanlivého povrchného vnímania závisti.

Závisť však má viac vrstiev. Závisť nám toho chce povedať oveľa viac než len to, že sme neprajným človekom, ktorý nedožičí druhým úspech, slávu, obdiv, uznanie, harmóniu, radosť či lásku.

Posvieť si na lož

Závisť nám priamo a nekompromisne upína pohľad na naše vlastné klamstvo o sebe, o ktorom sme vnútorne presvedčení a kvôli ktorému nežijeme svoj plnší potenciál. Toto presvedčenie nás robí menšími, než v skutočnosti sme. Nahovára nám, že nemáme nejakú schopnosť či zručnosť. Porovnáva nás s inými, ktorým, naopak, pripisujeme väčšie kvality a vidíme ich tak v lepšom svetle. 

71dfe1_2c5bc123a3ee44a2959c82892707ab70_mv2

Závisť v nás burcuje silnú energiu v podobe zlosti a hnevu, aby sme toto presvedčenie spochybnili, zničili a nahradili pravdivým a zdravším presvedčením o sebe. Presvedčením, ktoré bude v súlade so životom a prirodzeným prejavovaním nášho zablokovaného potenciálu.

Vinník nie je vonku

Naša energia v podobe pocitu hnevu v skutočnosti nepatrí človeku, na ktorého zdanlivo závisť mieri. Sme zvyknutí dávať väčší priestor a váhu tomu, čo sa ukazuje pred nami v hmotnej realite. To je aj dôvod, prečo sa nám javí, že to, čo je pred našimi očami, je zodpovedné za naše reakcie. Nie je to ale pravda. Našťastie. Inak by sme neboli nič iné, ako len obyčajné obete vonkajších okolností a konania iných ľudí.

71dfe1_59966d55cbaa43c6a3057ad779270bcc_mv2

Pravda je tá, že cez závisť na nás zvnútra volá náš potenciál, aby sme dôverovali jeho kapacite a prestali slepo nasledovať naše, strachom motivované, sebaklamy či túžbu po nedosiahnuteľnej dokonalosti. Potenciál je plný života a chce cez nás prúdiť von. Nájde si akékoľvek formy ako na seba upútať pozornosť. Pre neho je najpodstatnejšie, aby sme ho pustili von a nezastavovali zbytočnými, vymyslenými, bariérami.

Závidím. Čo s tým?

Ak vám pri čítaní napadol niekto, komu závidíte a cítite túžbu zmeniť to, pozývam vás ku krátkemu a hravému cvičeniu. Poďme spolu odomknúť váš potenciál.

71dfe1_2da12b000f0a4c2fa08c22a5b24235ba_mv2

***
Predstavte si konkrétneho človeka, ktorému závidíte.
Čo presne tomuto človeku závidíte? Nesústreďte sa na materiálne veci, ale viac na kvality, schopnosti, danosti, zručnosti, talent.

Teraz si spomeňte na konkrétnu situáciu, kedy ste tomuto človeku závideli.
Ako sa u neho prejavovala závideniahodná kvalita, schopnosť, danosť, zručnosť či talent?
Pozorujte všetky (pre vás podstatné detaily) v obraze, ktorý vidíte vo vašej spomienke.
Ako sa tento človek správal? Čo robil? Ako pôsobil?
Čomu, podľa vás, vďačí za túto kvalitu? Ako ju v sebe rozvinul?

Potom pomaly presuňte vašu pozornosť iba na danú kvalitu.
Vnímajte ju. Aká je? Aký má tvar, teplotu, farbu? Čo pri vnímaní tejto kvality cítite?

Je našou voľbou, že si vojenského stratéga povoláme „do služby“. Vieme to ale kedykoľvek zmeniť. Uvedomením tohto nefunkčného a dlhodobo neudržateľného vzťahu samého so sebou, sa otvárame novému rozhodnutiu a berieme si tak vlastnú autoritu späť.

71dfe1_60f577bad06543ae8f9f09db12120828_mv2

Predstavte si, že táto kvalita je vašou súčasťou.
Zatvorte si oči a koncentrujte sa na váš vnútorný pocit. Mení sa niečo vo vás? Sledujte to a vnímajte.
V ktorej časti tela cítite najviac túto kvalitu?
Aké by to bolo, keby ste túto kvalitu vo svojom živote viac zapájali? Bolo by niečo vo vašom živote inak?
Pokojne si všetky vaše impulzy a vnemy zapíšte, aby ste sa k nim mohli kedykoľvek vrátiť.

Od závisti k uznaniu

Osvojenie tohto cvičenia môže byť pre vás veľmi nápomocné, keď sa opäť pristihnete pri závisti.

71dfe1_650510fb66c94b1e855fb09c98a000b5_mv2

Stačí si zvedomiť, že váš hnev ukrytý za závisťou vystopoval klamstvo o vás samých. Presne to klamstvo, ktorému ste doteraz (nevedome) verili. Vďaka hnevu ale teraz máte dosť energie zmeniť to.
Potom sa s nadhľadom pozriete na človeka, ktorý vám pomohol prebudiť závisť. Vďaka cvičeniu vystopujete jeho závideniahodnú kvalitu. Vnímate ju, ako sa prejavuje.

Takýmto spôsobom dokážete uznať dary, schopnosti či talent druhého človeka.
Uznaním jeho kvalít automaticky uznávate tie isté kvality aj v sebe. V momente uznania už nič nebráni vášmu potenciálu v tom, aby sa prejavil spôsobom, aký je pre neho najprirodzenejší.