Menu

Čo ohrozuje naše rozhodnutia?

Pocit osamelosti a pochybnosti sa vedia vyplaviť v tej najnevhodnejšej chvíli. Napríklad vtedy, keď sa konečne rozhodneme.

Dĺžka čítania
3 min.

fotka_janabalazova

Pocit osamelosti a pochybnosti nie sú ničím neobvyklým, čo v živote zažívame. Vedia sa vyplaviť v tej najnevhodnejšej chvíli. Napríklad vtedy, keď konečne urobíme dôležité životné rozhodnutie.

Najskôr cítime odhodlanie, energiu, a tak urobíme prvý dôležitý krok k tomu, aby sme niečo zásadné zmenili. Pocit eufórie z možného naplňujúcejšieho a slobodnejšieho života nám vháňa silu do žíl a podporuje nás na ceste vpred.

71dfe1_3bd061a2d9ad430790289eb6f79bf514_mv2

Nepozvaní hostia

Zrazu, v nečakanom momente, nás dobehne strach, pochybnosti a pocit, že sme na všetko sami. Ich sila vie byť taká mocná, že začneme váhať. Pochybujeme o správnosti nášho rozhodnutia. Postupne nás celých paralyzujú.

Po čase sa pristihneme pri tom, že sa z nášho odhodlaného rozhodnutia úplne vytratila energia. Cítime, akoby sme viseli vo vzduchoprázdne. Nedokážeme náš život vrátiť do pôvodných „koľají“, ale ani nedokážeme urobiť ďalší krok tak, ako sme pred tým plánovali.

A ako keby nestačili tieto ťaživé a zneisťujúce pocity, primiešame si do toho ďalší náklad. Začneme sa hodnotiť a sami nad sebou vynášať súdy a závery o našej zbabelosti, lenivosti či neschopnosti. Občas to zaklincujeme definitívnym ortieľom – „nemáme na to žiť lepší a slobodnejší život“. Z počiatočného nadšenia a zo silnej koncentrovanej vôle je zrazu jedno veľké fiasko.

71dfe1_d2947320840c43f3b4fd24554859e5ea_mv2

Každý z nás tento scenár zažil. Možno v iných farbách, v iných intenzitách, ale s rovnakou podstatou.

Prečo sa nám toto deje?

Dôvodov, prečo sa môžeme ocitnúť v takejto nepríjemnej fáze, môže byť viacero.

Z racionálneho hľadiska sú však spomínané reakcie úplne logické a prirodzené.

Nová situácia znamená neistotu. Neistota zase vyvoláva strach. Strach tvorí pochybnosti. Pochybnosti nás vedia zastaviť. Stagnácia z nás zase vyťahuje množstvo negatívnych asociácií, ktoré sme jej pripísali. Tie sú zase živnou pôdou pre množstvo nepekných súdov a presvedčení o sebe samom. Negatívne úvahy o sebe nás zbavujú vlastnej energie a sily. Pomaly ale isto nás konzervujú v nečinnosti.

71dfe1_77c3d0fa8306409ab798cc2c6d528ce6_mv2

Čomu venovať svoju pozornosť

To, čo sa občas javí ako dráma, je mnohokrát iba nevinnou snahou o vnútornú komunikáciu so sebou.

Dôležitým bodom, na ktorý potrebujeme myslieť je, že silu, energiu a odhodlanie skutočne máme v sebe. Bez nich by sa predsa nedokázalo zrodiť naše rozhodnutie a ani prvé vykročenie do „nového“ života. Túto silu si potrebujeme vedome pripomínať a vrátiť sa v predstave k spomienke, kedy sme toto odhodlanie cítili najviac. Opäť si prežime svoj vlastný potenciál.

Neistota a strach prídu vždy. S tým naozaj musíme rátať. Bez strachu by sa nemohla posilňovať a rásť naša odvaha.

71dfe1_2cbece502651406fa5d45602cce92ce8_mv2

Keď ale prídu pochybnosti, ktoré nás na chvíľu zastavia, tak im neodporujme a naozaj, dobrovoľne, zastavme. Ich zámerom nie je zabrániť nášmu novému rozhodnutiu, akoby sme si mohli mylne myslieť a začať si nad sebou zúfať.

Ich zámerom je zastaviť nás a získať si našu pozornosť. Niečo v našom vnútri sa úpenlivo snaží s nami hovoriť a chce, aby sme počúvali.

Byť sám sebe oporou

Ak ste momentálne v situácii, v ktorej vás v rozbehnutej „akcii“ náhle zastavili vaše pochybnosti, tak vyskúšajte naozaj vnútorne zastaviť.

Častokrát sa deje to, že hoci sme na našej ceste zaseknutí, tak zároveň mentálne hľadáme riešenie a snažíme sa silou–mocou sebou pohnúť ďalej. Skúšame všetko možné, investujeme mnoho svojej energie, ale vo výsledku to nič nezmení. Tento vnútorný boj nemôžeme vyhrať.

71dfe1_1d34a691cf0b46d093b3ea99c92b2f50_mv2

***
Práve preto sa teraz vedome rozhodnite, že sa zastavíte. Nechcite byť inde, než kde ste. Jednoducho sa odovzdajte tomu, čo sa teraz vo vás odohráva.
V mysli a aj v tele sa spojte s vašimi pochybnosťami.
Aký je to pocit?
Čo to robí s vašim prežívaním?
Ako to vplýva na vašu energiu?
Kde v tele cítite zdroj vašich pochybností? Alebo je dokonca mimo vášho tela?
Vnímate energiu vašich pochybností?
Ak áno, tak sa staňte tou energiou. Nech to znie akokoľvek bláznivo, pohrajte sa s predstavou, že vy ste tými pochybnosťami. Skúste vyjadriť, aké to je byť pochybnosťou.
Ako sa správa?
Čo ju ohrozuje?
A kto to vlastne je?
Chýba jej niečo, potrebuje niečo?

71dfe1_20ac0e59baec40cfb45975bb361403df_mv2

Potom otvorte oči, zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite.

Premýšľajte o tom, čo by ste mohli urobiť pre tú časť vašej osobnosti, ktorú reprezentuje pochybnosť. Čo by jej dodalo pokoj?
Akýkoľvek nápad vám príde na myseľ, verte mu a zrealizujte ho pre seba. Môže to byť vnútorné objatie, precítený súcit samého so sebou alebo predstava obrazu, ako sa vaša pochybnosť môže o vás oprieť.

Čokoľvek pre seba urobíte, dáte si oveľa viac, ako ste mali doteraz. Niekde v minulosti totiž existuje vaša bolestivá skúsenosť, ktorá na vás vplýva dodnes. Nečakane ste sa ocitli v neistej situácii a nikto tam pre vás nebol tak, ako ste potrebovali.
Teraz ste to však zmenili. Boli ste tu pre seba a darovali ste si pocit dôležitosti. Už viete, aké to je vedieť vnímať svoje pocity, uznať ich a skutočne sa počúvať.

71dfe1_fdb0a884172345339432a539cb19f2cb_mv2

Pomaly môžete vykročiť k ďalšiemu kroku na ceste vášho rozhodnutia.