Menu

Sprievodca kariérnou zmenou

Blog venovaný všetkým tým, ktorí momentálne stoja na kariérnej križovatke alebo sa k nej nezvratne blížia.

Dĺžka čítania
4 min.

fotka_janabalazova

Tento blog je venovaný všetkým tým, ktorí momentálne stoja na kariérnej križovatke alebo sa k nej nezvratne blížia.

Možno máte pocit, že ste zrazu stratili prehľad o tom, kam ďalej vo vašom pracovnom smerovaní. Nie ste si istí, ktorá cesta je tá vaša, tá hlavná. Nie ste si ani istí, ktorá cesta je vedľajšia a ani komu a čomu dať prednosť. Neviete, kedy je ten správny čas pohnúť sa z miesta. Nech sa akokoľvek snažíte pozorne sledovať a vyhodnocovať situáciu naokolo, nikde nie je žiadna svetelná signalizácia, žiadne značenie či informačná tabuľa. Nič, čo by vám uľahčilo váš posun vpred. Stratili ste prehľad o vašom ďalšom smerovaní a vášho tela sa začína chytať jemná panika.

71dfe1_6765bfa8f6b6441a92bbad42dc3bdaa5_mv2

Pozrime sa teda spolu na to, aké informácie a indície máte už teraz k dispozícii (len ste si ich ešte nie plne vedomí).

Pochopte a rešpektujte váš proces vnútornej zmeny

Na kariérnu zmenu je potrebné sa pozerať ako na vnútorný proces zmeny. Ak to tak nespravíme, môžeme veľmi ľahko padnúť do boja so sebou samým zo strachu z vlastných emócií.

Ako vieme, každý proces má svoj začiatok a koniec a tiež aj jednotlivé fázy so svojimi zákonitosťami. Ak ich pochopíme, otvoríme sa im a dokážeme z nich tak mnoho vyťažiť.

V procese zmeny rozlišujeme tri dôležité fázy: temnota, vyjasnenie a konanie.

Prepad do vlastnej temnoty

Temnota je fáza, kedy sme si uvedomili, že to, čo fungovalo doteraz, už nefunguje. Zároveň ale nevieme, čím funkčnejším to nahradiť. Dokonca, keby sme aj vedeli, vôbec v sebe necítime energiu potrebnú na konanie. Radosť a nadšenie sa z nás akoby vyparili.

71dfe1_a49a0ca51f8e4310bfe01ea2b8ffd014_mv2

V takejto fáze dokáže byť človek dlho. Skutočným začiatkom zmeny je presne ten moment, kedy si sami pred sebou priznáme, že takto to už nechceme.

Väčšina z nás má z tejto fázy veľké obavy, pretože tu sa náš život dostáva do úzkych a my nemáme nič pod kontrolou. Cítime sa ako paralyzovaní a zdá sa nám, že všade okolo nás sa to len tak hemží provokujúcou aktivitou, efektivitou, ambíciami.

My však máme potrebu zotrvávať v našej mysli, no zároveň sa aj za to spochybňovať, pretože naša pasivita nás samých irituje. Bojíme sa toho, čo nás vlastne čaká, keď nás zdanlivo ešte nič nečaká. Ovláda nás pocit stratenosti a bezmocne hľadáme našich záchrancov či overené návody a presné kroky, ako z tohto „stavu“ čo najrýchlejšie ujsť.

71dfe1_3d38b4e983be4772820171a07cc1ef92_mv2

Jasný odkaz temnoty

Tieto tendencie sú prirodzené, ale skutočnú úľavu nám neprinesú. Temnota k nám prehovára jasnou rečou a chce od nás jediné – zastaviť, pokojne vnímať svoje vnútro, bez myšlienok na budúcnosť a bez nadšenia, a to až do momentu, kým sa v nás nevykryštalizuje niečo nové. Ak nevyužijeme túto jej múdru radu, zasypú nás všemožné impulzy a my sa ešte viac v tom všetkom zamotáme.

Prvé záblesky

Ako premýšľame stále viac, nadobudneme pocit, že sa točíme v našej mysli dookola, v nejakých začarovaných kruhoch. Neustále v našej mysli analyzujeme, vyhodnocujeme, no privedie nás to vždy k tomu istému bodu.

71dfe1_d8f74ea64a5e4b05ab33890e20fc2344_mv2

V skutočnosti sú však naše myšlienky stále jasnejšie, len to nedokážeme vnímať. Náš problém už spracovávame dosť dlho, temnota sa začne rozplývať a do nášho života začne presakovať nový priestor. Pociťujeme to ako vyjasnenie cez záblesky nových inšpirácií, nápadov. Naše vnímanie a prežívanie naberá novú kvalitu, viac sa približujeme k vonkajšiemu svetu, pomaly opúšťame našu vnútornú izoláciu. Nie sme však ešte úplne schopní podniknúť žiaden konkrétny krok a tieto nápady začať aj realizovať.

Priestor konania

Ako k nám prichádza stále viac inšpirácií, energia v našom tele sa začne kumulovať, až v sebe pocítime spontánnu chuť konať a niečo urobiť. To nás ukotví, pocítime v sebe väčšiu istotu, jasnosť a náš život akoby opäť plynie v jednoduchej ľahkosti.

71dfe1_25163d202d9345f7a3b73a8dec34e6cc_mv2

Vlastná múdrosť ako zdroj informácií

Na prvý pohľad sa nám ani nemusí zdať, koľko dôležitých informácií máme k dispozícii. Ale skutočne máte na čom stavať.

Pracovné skúsenosti
Pozrime sa napríklad na to, čo máte pracovne i štúdijne za sebou. Namiesto chronologického vymenovávania svojich skúseností, vojdite ešte hlbšie. Vojdite do miesta, z akého ste sa rozhodovali o daných skúsenostiach. Čo a prečo ste niečo robili? Čo a prečo ste niečo nerobili? Vojdite tam a dôverne sa zoznámte s vašimi jednotlivými rozhodnutiami, činmi a ich dôsledkami.

Pýtajte sa sami seba jasné a konkrétne otázky:
Čo bol v danom momente váš skutočný zámer voľby?
V čo ste dúfali, čo ste očakávali?
Premýšľali ste vôbec nad svojou voľbou, alebo ste zvykli robiť kroky úplne automaticky?
Ako dopadli vaše rozhodnutia?
Boli naplnené vaše očakávania a predstavy?
Ako sa vašimi krokmi menili vaše dlhodobejšie plány a vízie o vašej kariére?
Aké sú, podľa vás, dôvody, pre ktoré váš rozvoj v zlomových bodoch nabral iné smerovanie?

71dfe1_3d83674f870f480397ec91dd08ed2817_mv2

Ak sa vám pri stopovaní vzorcov, ktoré vo vašom živote existujú, podarí byť čo najprecíznejší, uvidíte pred sebou váš cyklus zámeru. A práve ten zámer určuje pravidlá, na základe ktorých hráte svoj život.

Vaše korene
Teraz sa posuňme v hľadaní zdrojov informácií k vašej rodine. Postavte sa konštruktívne k tomu, čo ste si chtiac či nechtiac vzali odtiaľ.

Opäť sa seba pýtajte:
Čomu sa pracovne venovali vaši predkovia?
Aký bol ich vzťah k práci? Aký postoj k práci mali vaši rodičia?
Spájali si s prácou námahu?
Uznávali za prácu aj duševnú činnosť?
Išlo o to, prispôsobiť sa bez kladenia otázok?
Podrobte vplyv vašich predkov na vaše pracovné zvyky kritickej skúške.
 
71dfe1_cce613e766c640af917a7b4d69bbda5a_mv2

Vaša vášeň a kvality
Spomeňte si na všetko, čomu radi venujete svoj čas. Vôbec sa to nemusí týkať práce. Čomu venujete svoju energiu a robíte to s ľahkosťou? Väčšinou sa deje to, že keď nám niečo ide ľahko alebo to robíme s radosťou, chceme sa tomu venovať stále častejšie a zároveň si tak pestujeme a posilňujeme určité schopnosti, či zručnosti.
Aké sú vaše kvality, o ktoré sa skutočne môžete oprieť?

Priestor pre váš potenciál
Často zabúdame na to, koľko informácií sa k nám dostáva cez naše zmysly. Lenže tento náš dôležitý zdroj nám pomáha jasne pochopiť, kde sa cítime príjemne.
Čo najlepšie podnecuje váš potenciál? Uvoľnená atmosféra na pracovisku, osobitý architektonický štýl, história budovy, nové moderné technológie, kolegovia, …?
Dajte dôležitosť aj tomuto aspektu, pretože jeho podvedomý vplyv na naše správanie a pracovný výkon je zásadný.

71dfe1_694a64971df947edb7547197879bca74_mv2

Ak by ste sa chceli o tejto téme dozvedieť viac, odporúčam veľmi inšpiratívnu knihu Esencia práce od Thomasa Dienera.

Ak by ste chceli zažiť kariérnu navigáciu na vlastnej koži so mnou, ozvite sa mi, rada vás budem sprevádzať. 🙂